היסטוריה של הזהב

מתכת יקרה היא נדירה, ובמהותה היא יסוד מתכתי בעל ערך כלכלי גבוה שנוצר באופן טבעי. מבחינה היסטורית, מתכות יקרות כגון זהב וכסף היו חשובות באותה מידה כמו מטבעות והן שימשו כמטבעות, לצד שימושן לצורכי אמנות ותכשיטים. זהב הוא יסוד כימי טהור שסמלו הכימי הוא Au. המילה בלועזית לזהב – gold – נגזרת מהמילה geolu ביוונית עתיקה, שמשמעותה היא "צהוב". זוהי המתכת היחידה בטבע שצבעה הוא צהוב או מוזהב. על פי הסברה המקובלת, כמעט כל הזהב בעולם מקורו במטר של מטאוריטים שניחת על כדור הארץ 200 מיליון שנה לאחר היווצרותו. זהב נחשב ליסוד הכימי היפה ביותר. זה אלפי שנים, הזהב הוא מצרך מבוקש במטבעות, באמנות ובתכשיטים.

סגסוגות וזהב טהור

זהב טהור הוא רך מאוד ועל כן משולב תכופות עם מתכות אחרות, פחות יקרות, במטרה להפוך אותו לחזק יותר ועמיד יותר. שילוב זה נקרא 'סגסוגת' זהב, ותכולת הזהב שבה נמדדת ביחידות קראט. הרמה הגבוהה ביותר של זהב היא 24 קראט, הנחשבת לזהב טהור, כלומר ללא מתכות המעורבבות בתוך הזהב. זהב זמין בצבעים שונים, כגון צהוב, לבן וורוד.  צבעים אלו נוצרים בהתאם לסוג ולכמויות של יתר המתכות המשולבות בזהב. המתכות השימושיות ביותר בסגסוגת זו הן ניקל, נחושת ואבץ.

זהב צהוב

זהב צהוב מופיע בגוונים שונים. הסוגים והאחוזים של המתכות המשולבות בזהב משפיעים על הגוון הכולל של הזהב. הזהב הצהוב שבו Yvel משתמשת בתכשיטיה הוא בעל זוהר צהוב חזק עם גוון עשיר.

זהב לבן

זהב לבן נוצר על ידי שילוב של זהב טהור עם מתכת לבנה אחת לפחות, כגון ניקל, כסף, מנגן או פלדיום. חומר זה מצופה בחומר קשיח במיוחד בשם רודיום המקנה לזהב גימור לבן מבריק. השילוב של זהב עם מתכות אחרות יוצר זהב לבן בדרגות קראט שונות.

זהב אדום

זהב ורוד או אדום (rose gold) הוא שילוב של זהב ונחושת. תכולת הנחושת משפיעה על הגוון והצבע של הזהב. לצורך זהב ורוד, משתמשים בכמות פחותה ביותר של נחושת, בעוד שזהב אדום הוא בעל התכולה הגבוהה ביותר של נחושת.

אבני חן

כל אבן חן היא מתנה יקרת-ערך מאמא אדמה. מינרלים אלו בשלל צבעים נוצרים במשך אלפי שנים, עמוק מתחת לפני האדמה.
אבני חן מופיעות במגוון רחב של צבעים, וכמו כל דבר בטבע, אין אבן חן אחת זהה לרעותה. חלק מאבני החן נשמרו עוד משחר ההיסטוריה, בעוד שאחרות התגלו רק מאוחר יותר.

אודם

זה אלפי שנים, אבן האודם נחשבת לאחת מאבני החן היקרות ביותר בתבל. 

המשך קריאה

הצבע האדום החזק שלה נובע בעיקר מנוכחות היסוד כרום. אבן האודם מזוהה כאבן ההולדת של חודש יולי והיא מסמלת 15 ו-40 שנות נישואין.

ספיר

ספיר הוא צורת אבן חן של קורונדום (תחמוצת האלומיניום).

המשך קריאה

צבעה האופייני של אבן הספיר הוא כחול, אך ישנן גם אבני ספיר נדירות בשלל צבעים הנקראות "אבני ספיר מקושטות". ספיר הוא אבן ההולדת של חודש ספטמבר, והוא מסמל 5 ו-45 שנות נישואין.

רוז-קוורץ

רוז-קוורץ מכונה לעתים קרובות "אבן האהבה". 

המשך קריאה

נהוג להאמין שהאנרגיה הגבוהה של הקוורץ מקנה לרוז-קוורץ את היכולת להכניס אהבה בחייו של אדם ובמצבים יומיומיים. מעבר לכך שאבן הרוז-קוורץ מספקת חום פנימי, היא גם מפחיתה מתח נפשי ומרגיעה את מי שנמצא בסביבתה.

טנזניט

טנזניט הוא צורה של המחצב צואיסט, וצבעו הוא כחלחל-ארגמן. 

המשך קריאה

הטנזניט נכרה בטנזניה, ומכאן שמו. במבט מזוויות שונות, הטנזניט עשוי להיראות בצבעי כחול, סגול, ארגמן, ברונזה ואף אפור.

סיטרין

סיטרין הוא משאב טבע נדיר. לעתים קרובות נוטים לזהות אותו כאבן טופז בשל צבעי גוונים דומים. 

המשך קריאה

בדומה לאבני קוורץ טבעיות אחרות, הצבע והעמידות  מזכים אותה בביקוש גבוה בקרב תכשיטי אבני חן. סיטרין היא אבן הולדת של חודש נובמבר.

סמוקי קווארץ

אבן סמוקי קוורץ היא אבן הדומה מאוד במבנה שלה לאבן קוורץ, אך בשונה ממנה היא כהה יותר וגם לרוב שקופה. 

המשך קריאה

הצבעים שלה הינם מאופיינים בגווני חום, שקוף ואפור. השם שלה נגזר בהתאם לצבע שלה שמזכיר עשן. נוצר גביש שצבעו מושפע מחומרי אלומיניום וקרינה טבעית של האבן.סמוקי קוורץ היה ידוע בתור אבן עוצמה.

ברקת (אמרלד)

ברקת היא אבן חן יקרה, צורה של היסוד הכימי בריליום. 

המשך קריאה

צבעה הירוק הטבעי נובע משרידי כרום ופלדת ונדיום. הברקת נחצבה לראשונה במצרים, בשנת 1,500 לפנה"ס. הברקת מזוהה כאבן ההולדת המסורתית של חודש מאי.

אקוומרין

אקוומרין הוא צורה של היסוד הכימי בריליום, וצבעו הוא ירקרק-כחול. 

המשך קריאה

שמו נגזר מהמילה בלטינית ל"מי-ים", מתוקף האמונה כי אבן חן זו ניחנה ביכולת להרגיע גלים ולהגן על מלחים בים. אקוומרין הוא אבן ההולדת של חודש מארס, והוא מסמל 19 שנות נישואין.

יהלום

למד עוד על יהלומים במדריך היהלומים שלנו

פנינה

למד עוד על פנינים במדריך הפנינים שלנו

×
×

עגלת קניות

דילוג לתוכן