הכל על יהלומים

יהלום הוא האבן היקרה ביותר בטבע. מבין כל המינרלים הטבעיים, זהו החומר הקשה ביותר על פני כדור הארץ. היהלום נקרא בלועזית diamond, מילה הנגזרת מהמילה ביוונית adams, שמשמעותה היא “בלתי מנוצח”. היהלום הוא אבן ההולדת של חודש אפריל, והוא גם אבן החן המסמלת 60 ו-75 שנות נישואין.
יהלומים נוצרים בתוככי האדמה, מגזי פחמן ותחת לחץ עצום וטמפרטורות גבוהות. מכרות היהלומים הגדולים ביותר מצויים
באוסטרליה, בדרום אפריקה וברוסיה. היהלומים הראשונים התגלו בהודו והיו רכושם הבלעדי של המלכים ובני משפחת המלוכה.

כריית יהלומים

בעת כריית יהלומים, האבן הגולמית אינה חושפת את מלוא התכונות המיוחדות של האבן. רק לאחר שהיהלום נחתך ומלוטש בצורה מקצועית, מתגלה יופיו הפנימי האמיתי. החיתוך והשיוף של היהלום נחשבים לתהליך עדין הדורש מיומנויות מיוחדות, ידע מדעי וניסיון.

יהלומים מגיעים במגוון גדלים, צורות, צבעים ומאפיינים פנימיים מובהקים. כל יהלום הוא ייחודי וערכו נקבע על פי ארבעת מדדי ה-C הבאים: Clarity (ניקיון), Color (צבע), Cut (חיתוך) ו-Carat (משקל).

ניקיון

רמת ניקיון היהלום מעידה על נוכחות או היעדר תכלילים ופגמים באבן. פגמים כוללים שפשופים ושריטות על פני שטח היהלום. התכלילים מצויים בדרך כלל בחלק הפנימי של האבן, וישנם אף העשויים לשבור את פני השטח שלה. גמולוגים קובעים את צלילות היהלום על ידי בדיקתו בעזרת זכוכיות מגדלת.
ישנן 11 דרגות של ניקיון על פי שיטת דירוג הניקיון של מכון G.I.A (המכון הגמולוגי האמריקאי). הדרגות נעות בין flawless – דהיינו, יהלום נקי לגמרי ללא רבב, ובין included – יהלום בעל פגמים קטנים. כל היהלומים של חברת Yvel מתאפיינים בדרגות ניקיון יוצאות מן הכלל של VVS2, VVS1, IF & FL.

קרט

משקלו של היהלום נמדד בקרט. יחידה של קרט מטרי שווה ל-200 מיליגרם. ניתן לחלק כל קרט ל-100 “נקודות”. שיטת הקרט המודרנית התבססה בראשיתה על זרעי חרוב. בימים עברו, סוחרי אבני חן השתמשו בזרעי חרוב כמשקולת על המאזניים שלהם. הקרט מוגדר כאותו משקל בגרמים ברחבי העולם. כמה מהמשקלים נחשבים כ"מידות קסם", למשל ½ קרט, ¾ קרט ו-1 קרט.

צבע

הלומים מגיעים בקשת של צבעים, החל ביהלום חסר צבע ועד יהלום בצבע צהוב בהיר. בטווח צבעים זה, יהלומים חסרי צבע הם הנדירים ביותר, וכפועל יוצא מכך הם בעלי הערך הרב ביותר. יהלומים מסוג זה משמשים לקביעת אמות המידה לדירוג ולתמחור של יהלומים אחרים בטווח הצבעים הרגיל. סולם הערכים של G.I.A, מ-D ועד Z, הוא התקן התעשייתי לדירוג צבעי היהלומים. כל אות מייצגת טווח צבעים על בסיס גוון היהלום ורוויית הצבע שלו.

DEF– colorless GHIJ– near colorless KLM– faint
NOPQR– very light STUVWXYZ– light

חיתוך

המידות, הסימטריה והצחצוח של היהלומים קובעים את השתקפות האור באבן. ככל שדרגת החיתוך טובה יותר, כך היהלום ינצוץ יותר. יהלום יפה נראה כפי שהוא הודות לשלושה אפקטים אופטיים: השתקפויות אור לבן הנקראות “זוהר היהלום” (brightness), הבזקי צבע המכונים “אש” ואזורי אור וצללים המכונים “נצנוץ היהלום” (scintillation). המונח “חיתוך” מתאר גם את צורת היהלום.

חיתוך עגול
(Round Brilliant Cut)

יהלום בחיתוך עגול הוא צורת היהלום הפופולארית והיקרה ביותר אשר זמינה כיום.

חיתוך "פרינסס"
(Princess Cut)

חיתוך “פרינסס” הוא בדרך כלל מרובע (ארבעה צדדים באורך זהה). עם זאת, יהלומים רבים בחיתוך “פרינסס” הם מלבניים במקצת. יהלום זה נפוץ בטבעות נישואין בשל הזוהר והליטוש הייחודי שלו.

חיתוך "ברקת"
(Emerald Cut)

יהלום בחיתוך ברקת מעוצב עם פאות מלבניות כדי ליצור אפקט אופטי המדגיש את ניקיון היהלום.

חיתוך "אגס"
(Pear Cut)

יהלום בחיתוך בצורת אגס (או: בצורת טיפה) נפוץ בתכשיטי יהלומים. יהלום זה נענד תמיד כשקצהו הצר מצביע לכיוון האצבעות.

חיתוך "אובל"
(Oval Cut)

יהלום בחיתוך “אובל” הוא בעל זוהר מעודן הדומה לזה של יהלום עגול. צורתו המוארכת יוצרת אשליה של יהלום גדול יותר.

חיתוך "מרקיזה"
(Marquise Cut)

צורת ה”כדורגל” של יהלום בחיתוך “מרקיזה” יכולה למקסם את המשקל בקרט של יהלום הנראה כך גדול יותר. מקור השם הוא במרקיזת פומפדור, שלה העניק לואי ה-14, מלך צרפת, יהלום שתוכנן לשקף את צורת שפתיה המושלמת.

איכות היהלום

מומחי היהלומים שלנו מעריכים כל אבן חן בנפרד בהתאם לתקנים התעשייתיים המחמירים ביותר. רק יהלומים מאושרים, ממקור הוגן, באיכות הגבוהה ביותר והיפים ביותר נבחרים להיות חלק מהיצירות של Yvel.

×
×

עגלת קניות

דילוג לתוכן